Náučné chodníky

1. Jánošíkovým chotárom– náučný chodník priamo z Terchovej po okolitých kopaniciach a lúkach s prechodom cez osadu – rodisko Juraja Jánošíka.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Začiatok aj koniec chodníka  je v Terchovej. Je to značený, okružný  turistický chodník, ktorý má dĺžku 13,5 km. Na jeho trase sa nachádza desať informačných tabúľ,kde sa návštevníci  dozvedia zaujímavé informácie o regióne. Chodník vedie menej náročným terénom terchovských kopaníc, je vhodný pre rodiny s deťmi a aj cykloturistov. Ponúka krásne rozhľady na okolitú krajinu.

 

 

2. Náučný chodník Štefanová – Diery– celoročný náučný chodník. Začína v obci Štefanová, pokračuje cez sedlo Vrchpodžiar k bývalému salašu na Podžiari. Od smerovníka pokračuje doľava do Dolných dier. Na križovatke chodníkov Ostrvné pokračuje Novými dierami späť na Podžiar a do Štefanovej. Trasa vedie zaujímavou tiesňavou sprístupnenou rebríkmi a lávkami. Chodník je stredne náročný, má dĺžku cca. tri kilometre, prevýšenie 135 metrov a prechod trvá približne 90 minút. Na trase je 10 náučných tabúľ, ktoré informujú návštevníkov o neobyčajnej diverzite prírody národného parku.turistikadiery1a

 

3. Náučný chodník k Šútovskému vodopádu– je to nenáročný chodník so šiestimi informačnými tabuľami. Celá trasa k vodopádu sa dá prejsť za 1:20, preto je vhodná aj ako prechádzka pre rodiny s deťmi.

Šútovský vodopád je najväčší vodopád Malej Fatry, má 38 metrov a nachádza sa v nadmorskej výške 822 m. n. m.

Trasa začína v obci Šútovo časť Rieka,  kde hneď za dedinou je Chata Fatranka s parkoviskom. Ďalej síce pokračuje asfaltová cesta do Šútovskej doliny, ale tá je len pre ubytovaných hostí, preto je potrebné auto odstaviť na dolnom parkovisku za dedinou. turistikadiery12a